Twee weken geleden schreef ik een column over het Syrische gezin dat in december 2020 in opspraak kwam. Zij werden namelijk geterroriseerd door hun Nederlandse buren. Inmiddels zijn we een paar weken verder, en zijn er dingen naar buiten gekomen die mij doen verbazen.
Nadat de vader van het gezin filmpjes plaatste waarop ze belaagd werden door hun buren, barstte het internet los met boze reacties. Een grote groep mensen plunderde zelfs het huis van de buren leeg. Bas Smit, ondernemer en influencer, startte zelfs een doneeractie op voor het gezin zodat ze konden verhuizen. ‘Nieuwe woning Syrisch gezin. Jongens, dit gaan we toch niet laten gebeuren? Zo snel mogelijk maken dat dit gezin kan verhuizen’, postte hij in december op Instagram. ,,Ik koos geen partij, ik wilde de buren alleen uit elkaar halen zodat er rust kwam, ook voor de kinderen”, zegt hij nu in een interview voor De Limburger.
Binnen vijftig minuten stond de teller op ruim 32.000 euro. “Toen kreeg ik het benauwd omdat de familie misschien in financiële problemen kwam vanwege hun uitkering of zo”, aldus Smit. ,,Kamerlid Tunahan Kuzu vertelde me bijvoorbeeld dat vluchtelingen hun uitkering kwijtraken als ze meer dan tienduizend euro eigen vermogen hebben.” Smit probeerde helderheid te krijgen, maar dat kreeg hij niet. “De advocaat van de familie hield alles af. Mijn accountantskantoor Deloitte overlegde nog met een woordvoerder van de familie, maar die vond het ook een moeilijke zaak. Ik kreeg de indruk dat ik het de familie alleen maar lastiger maakte’’, zegt hij. Daarom besloot Smit alle donateurs hun geld terug te geven. “Dat heeft me nog enkele duizenden euro’s aan transactiekosten gekost.”
Bovendien kwamen er ‘steeds meer verhalen dat er toch wel twee kanten aan de kwestie zitten’, aldus Smit. Hiermee doelt hij waarschijnlijk op de roddels van de vader en zijn zeventienjarige verstandelijk beperkte zoon, die vrouwen en kinderen seksueel geïntimideerd zouden hebben. Of dat de vader op het schoolplein van zijn dochter filmpjes en foto’s maakte van buiten spelende kinderen.
Uiteraard was ik er zelf niet bij, dus kan ik niet oordelen. Maar er is iets wat mijn ogen heeft doen openen. Namelijk hoe snel iets uit de hand kan lopen vanuit de mediaberichtgeving. Er hoeft maar één iemand te zijn met een groot bereik die binnen no-time een grote groep aan een bepaalde kant krijgt. Een paar filmpjes waarin (de meest afschuwelijke) burenruzie te zien is? Geen probleem, dat regelen we. Ik haal ff wat geld op en dan kunnen zij weer normaal leven. Het gemak waarmee dit gaat vind ik verbazingwekkend. Misschien is het omdat ik journalistiek studeer en daarom veel research, maar voordat je bakken met geld binnenhaalt, lijkt het me logisch dat je de situatie eerst helder in kaart hebt gebracht.
Hiermee wil ik overigens niet zeggen dat ik niet achter de doneeractie sta. Die hele burenruzie zag er verschrikkelijk uit en ik ben het ermee eens dat daar iets aan gedaan moest worden. Maar het laat me wel denken: mensen, denk eens na voordat je zoveel geld doneertof ophaalt. Ieder verhaal heeft twee kanten, ook als je iemand heel graag wil helpen.